A kép elég hatásosnak találtatott ahhoz, hogy az elmúlt 70 évben sokszor megjelenjen a sajtóban, majd később még gyakrabban az interneten. És ahogy az sűrűn megesik – hol tudatlanságból, hol szándékosan –, a fotó eredete homályba veszett, és egészen más történéseket, eseményeket is illusztráltak vele.
A Google közel 600 oldalon találja meg ezt a képet, helyenként elképesztő szövegkörnyezetben. A legtöbb találat szovjet munkatáborokhoz, főleg a vorkutaihoz kapcsolja a fotót, de úgy általában mindenféle tömeggyilkosságokról (a kommunisták, a zsidók, a kommunista zsidók rémtetteiről) szóló szövegekhez előszeretettel használják illusztrációként. Sőt, például az 1950-53 között működő recski kényszermunkatábor szörnyűségeit is ezzel a fotóval szemléltetik, ami nyilván az olvasó teljes tájékozatlanságára épít – félő, hogy némi joggal.
Szépen illik ebbe a sorba a magyar kormány által tavaly bő hárommilliárd forinttal dotált Friends of Hungary alapítvány minapi Facebook-bejegyzése, amely az 1944-es, magyarok elleni vajdasági pogromokról, etnikai tisztogatásról szóló néhány sorhoz tette be illusztrációul a dachaui fotót.
Tehát nemcsak a durva hamisítás a szégyen, hanem az az arcpirítóan alacsony szellemi színvonal is, amely a magyarság jó hírnevét külföldön ápolni hivatott Friends of Hungaryt jellemzi.
Köszönet a Hvg.hu-nak, amely a Facebook-bejegyzést felfedezte.
Frissítés:
A Friends of Hungary időközben levette a posztot, amely így is nyolc napig szennyezte az étert.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése